Kros po lyžařských tratích na Horách

Tradiční závod se běžel v sobotu 26. září za krásného slunečného podzimního počasí. po ranní rose byly především travnaté úseky trati kluzké, ale  závodníkům to nevadilo. Velkým kladem celé akce je velká účast mládeže,  postupně s rostoucím věkem dětí se trasy závodů v jednotlivých kategoriích prodlužovaly.  Nejkratší 150 metrů dlouhý závod běželo 14 nejmladších dětí.  Celkem běželo mládežnické kategorie 108 dětí, 51 chlapců a 57 dívek.  Platilo však zřetelně pravidlo: čím starší mládežnická kategorie, tím menší počet startujících, což je zřetelné především v dorosteneckém věku, ve kterém zůstane sportu věrné jen skutečné sportovní jádro z těch, kteří mladším žákovském věku se sportem začínali.  Pěstovat sport totiž znamená určité odříkání, režim, vůli a to dlouhodobě, znamená vytrvat a to v dnešní době, nabízející mnoho jiných požitků  se  v kategorii dospívající mládeže moc necení. Oč větší je v této kategorii zájem o diskotéky. Proto je třeba ocenit organizátory tohoto tradičního závodu z českotřebovského Ski klubu, kteří dokázali udržet tradici závodu, který byl před lety vyhlášen jako Memoriál Františka Jindry a je zařazen také od Orlické běžecké ligy  mládeže. dík patří i rodičům sportujících dětí, kteří  objíždí pravidelně závody a dbají na sportovní růst dětí, trenérům, kteří sportování mládeže věnují mnoho víkendů a dalšího volného času.  Nemělo by se také zapomínat na prezentaci sportovních výsledků mládežnických kategorií, i to má svůj význam pro to, abychom u sportu udrželi co největší procento z těch, kteří se sportovním v mladším školním věku začali. Právě tím, můžeme naplnit poměrně často užívané heslo  "protidrogovém působení", kterým se často zaštiťují pořadatelé nejrůznějších akcí jen proto, že očekávají získání většího grantu nebo dotace.  Působení "proti drogám" není jistě v náhodném jednorázové masové sportovní akci,  byť sebemonstróznější, ale v dlouhodobé uvědomělé  výchově vůle  mladého sportovce, které se projevuje cílevědomou tréninkovou přípravou. Díky podpoře trenérů mládeže v našem městě se právě o to snažíme.

Podrobné výsledky  závodů v přespolním běhu na Horách  najdete na webové stránce firmy Iscarex ZDE. připomeňme si ale i zde nejlepší výkony českotřebovských závodníků:  V početně obsazeném závodě nejmladších žákyň se umístila nejlepší Třebovačka Vraspírová mezi 23 závodnicemi na 12 místě, další Barbora Barvínková byla devatenáctá. V závodě stejně starých chlapců byl mezi 16 závodníky Tomáš Glaser až třináctý.  Na stupně vítězů se probojoval v závodě na 1 km  v závodě chlapců roč. 98 - 99 Vojtěch Vondra na druhém místě a na nejvyšší stupeň vystoupila Michaela Stránská  (oba Iscarex) v závodě dívek ročníků 96 a 96. V závodě mladších žáků na 2 km byl nejlepší Jan Václavek (Ski klub) a mezi třemi dorostenci byl v běhu na 6 km nejlepší Filip Záveský (Orel č. Třebová).  Proti jiným letům byla účast  mladých Třebováků poměrně nízká,  závodníci ale přijeli z celých východních Čech. V hlavním závodě mužů potvrdil letošní dobrou formu Michal Horáček (Iscarex), který zvítězil před choceňským Matějem Řemínkem o více než 40 sekund. Jan Šimůnek doběhl na šestém místě.  Ve starší kategorii byla na čele tradičně dvojice Martin Vacek a Aleš Stránský, Aleš se opozdil za Martinem o 22 sekund. Nejstarší kategorii pro 60tileté a starší vyhrál Rudolf Ehrig, Jan Šimůnek st. byl čtvrtý.   V kategorii žen skončily závodnice Iscarexu na prvních čtyřech místech v pořadí Hanka Jirásková - Lenka Vytlačilová - Pavla Šimůnková - Hana  Honsová. ve starší ženské kategorii byla závodnice Iscarexu Eva Jirásková druhá. celkem závodilo 57 mužů  a 15 žen.  Uvádím fotografie tentokrát ze závodů mládeže: (nejmladší  chlapci a děvčata - mladší žáci a. žákyně).