Českotřebovský deník 243/2010   (22.8.)
Svi(n)ský kros - nultý ročník.

Tradiční běh Svinnou po několika ročnících vyčerpal pořadatele, a tak jej do letošní sezóny již nezařadili. jenže  jakoby  takový běh během srpna v kalendáři chyběl a tak se iniciativy ujala firma Nový věk  (Milan Dudek) a New balance (Pavel Baběrád) zrealizovala něco, co se jistě uchytí.: Svin(n)ský kros. Také zde byly dětské a mládežnické kategorie zařazené do orlické běžecké ligy a také se běželo o body do Iscarex poháru.  Počasí přálo a to je u akcí v přírodě polovina úspěchu.  Dětské kategorie se běžely na 60, 450 a 900 metrů,   kategorie dospělých pak běžela šest krásných  a náročných okruhů po přírodním posekaném povrchu s poměrně velkým  celkovým převýšením. Běželo se den po náročné výběhu na Králický Sněžník. Sešla se však zajímavá konkurence a tak závod měl také zajímavý průběh. Třeba tím, že cílem proběhl každý šestkrát a závodníky bylo možné pozorovat po celé trase závodu, trať byla velmi přehledná.  Asfaltové a štěrkové uličky v obci Svinná tak vystřídal přírodní povrch závod neobtěžuje  sousedy, středisko závodu byla ve sportovním areálu firmy Iscarex "U Šimůnků". všichni se zde cítili velmi dobře. Parkovalo se  nedaleko na louce, byla to taková nedělní pohoda.  po stratu hlavního závodu se vytvořila vedoucí tříčlenná skupina  Pechek - Hübl - Horáček, později se dotáhl Lukáš Razým. Rozestupy postupně zvětšovaly. Vítězný Petr Pechek Maratonstav Úpice) nakonec stanovil základní rekord závodu 18:57, druhý skončil ústeckoorlický Radek Hübl s odstupem 14 sekund a na třetí místo se nakonec probojoval Lukáš Razým ( Vencl tým Ústí n.O - 31 sekund za vítězem) a Michal Horáček (Iscarex) skončil čtvrtý 48 sekund za vítězem. Na trať 5400 metrů odstartovalo celkem 76 závodníků. Kategorii Ženy A vyhrála Lenka Dušková (Iscarex) v čase 24:03, ale základní traťový rekord žen stanovila časem 20:56 min Táňa Metelková, která  vyhrála kategorii Ženy B. Byl to skutečně pěkný začátek tradice. Navíc se před hlavním závodem konala řada závodů mládeže s velkou účastí, proto bylo ve sportovním areálu firmy Iscarex opravdu živo. Zajímavostí bylo, že pořadatelé odměnili všech75 závodníků v kategoriích mládeže, to opravdu nebývá zvykem. (mm)

POČÍTAČE V PŘÍRODĚ
V týdnu od 16. do 21. srpna proběhl na nedaleké táborové základně ŘADOV u Brandýsa nad Orlicí první ročník sportovně- vzdělávacího tábora pro radiče s dětmi. Tábor pořádalo naše mateřské centrum ROSA o.s. ve spolupráci se sdružením JO z HOŘIC.  Zúčastnilo se 11 rodičů a 32 dětí. O zdárný průběh celé akce se staralo 7 animátorů a 1 „ajťačka“. O spokojená bříška všech pak  2 báječní kuchaři. Program byl rozdělen do dvou částí. V té dopoledním se rodiče v plně vybavené počítačové učebně, která na skromné táborové základně v přírodě vypadala tak trochu z jiného světa, učili jak vyzrát na nástrahy WORDU, EXELU jak upravit fotografie, či jakým způsobem vytvořit prezentaci v PowerPointu. Dětem se v tuto dobu věnovali hlídací tety, které pro ně připravovali různé hry soutěže a výtvarné dílny. Odpoledne bylo pak věnováno společnému programu pro děti a rodiče. Obvykle patřilo celotáborové hře na téma „POPLETENÉ POHÁDKY“. Po večerce dětí byly pro maminky (i tatínka), připraveny výtvarné dílny. Nejedna v sobě objevila zdatnou plstitelku ovčího rouna. A velký úspěch mělo i batikování šátků. Přesto, že se o příznivé počasí vypadá malinko jinak vládla všeobecná pohoda a dobré nálady bylo na rozdávání.                                                                                                                        Za MC Rosa Lenka Jelínková