Aleš Stránský (Iscarex)  se stal v Korbielowě Mistrem světa v běhu do vrchu

Jako zkušení zlatokopové si počínali čeští závodníci na 10. World Masters Mountain Running Championships v polských Beskydech. Získali zde 6 zlatých medailí v individuálních startech a navíc další 3 zlaté v týmech. Celkem tedy 9 zlatých medailí! Stali se tak zaslouženě nejúspěšnější zúčastněnou zemí. Individuální mistrovské tituly v běhu do vrchu veteránů si vybojovali Ivana Sekyrová (W35), Blanka Paulů (W55), Aleš Stránský (M50), Miloš Smrčka (M55), Oldřich Šmída (M60) a Jiří Soukup (M80+). K tomu je nutné připočítat bronzové medaile Renaty Hájkové a Jiřího Javůrka, další medaile v týmech, čtvrté místo Martina Vacka a mnoho dalších pěkných umístění. A zatímco Češi v Korbielówě zářili, organizátorům se mistrovství příliš nepovedlo, vyplývá to alespoň z internetové diskuze. Startovné na tomto závodě totiž bylo 1400 Kč!

Mistrovský titul a zlatá medaile byla Alešovi tak trochu opožděným "dárkem" k padesátinám, ovšem vydřený a hodně, hodně  zasloužený. 30. července oslavil  padesátku a přešel do vyšší věkové kategorie M50, kde zazářil.  Mistrovství světa v běhu do vrchu veteránů se letos konalo v polském Korbielowě, kde byla připravena trasa s délkou 8 km a s převýšením 960 metrů, podobným jako na trase našeho "Králičáku".  Podobné Mistrovství světa již zorganizoval před dvěma lety v dolní Moravě českotřebovský Iscarex, jednalo se o běh na  horu Slamník, přes sjezdovky u hotelu Prometeus.  Kategorie, ve které běžel Aleš Stránský byla jednou z nejvíce obsazených (68 závodníků) a byla zde ostrá mezinárodní konkurence běžců zejména z Polska, Česka a Slovenska a dalších šesti zemí.  Aleš  vyhrál s náskokem 45 sekund před druhým  závodníkem  Fabio Ciaponim z Itálie. Další český běžec byl klasifikován na 8. místě, František Kolínek z AK Perná, který měl již ztrátu 2:43 min. Aleš Stránský nebyl na Mistrovství světa v dresu Iscarexu sám V kategorii M40+ závodil Martin Vacek a nevedl si špatně, byl klasifikován na čtvrtém místě. se ztrátou 46 sekund na vítěze, od bronzové medaile ho dělilo 17 sekund. V této kategorii  běželo celkem 43 závodníků. Česko získalo i další mistrovský titul díky Blance Paulů (Maratonstav Úpice), známé reprezentantce v lyžování, která se také  účastní závodů  českého poháru. ta získala mistrovský titul ve své kategorii W55+ s mimořádně velkým náskokem 7:53 min před německou závodnicí Annou Fischer.    Eva Jirásková (Iscarex) byla ještě dále klasifikována na 7. místě v kategorii W45+  se ztrátou více než 15 minut za vítězkou, Izabelou Zatorskou (Polsko).
Nejstarší závodnice přijela do Polska z Moldavska (podobně jako do Dolní Moravy a závodila jako jediná v kategorii W 80. V listopadu bude mít 83 let. Trať 8 km s převýšením 960 metrů absolvovala za 3 hodiny, 02:45. Klobouk dolů. Nejstarší muž v závodě byl  Jiří Soukup z Hradce Králové,  (také nar. 1927) který dosáhl času 2hodin 11 minut a 7 sekund. Aleš Stránský - náš čerstvý Mistr světa v kategorii M50 - absolvoval stejnou trať za 48:37 a Martin Vacek v kategorii se závodníky o deset let mladšími  má zaznamenán čas 48:44 min.  Mezi nejstaršími závodníky byl ještě Jaroslav Merta (Iscarex), V kategorii M75  byl klasifikován na 7. místě v čase 1:16:30 a Jan  Šimůnek  pak v kategorii M60  byl s časem 1:23:55 klasifikován na 43. místě, v této kategorii vyhrál Oldřich Šmída z Úpice.

Anglické hodnocení závodu  píše o úspěchu, celkem závodilo 461 závodníků

16 Countries on the podium of the 10th WMRA/WMA Master World Mountain Running Championships 2010.

Print
Korbielow hosted the 10th WMRA/WMA Master World Mountain Running Championships 2010, held in Poland on last 28th August for the second time, after the first official edition of this Championships, in Ustron on 2001.
Czech Team won the medal table with a total of 12 medals: 8 gold (6 individual plus two team), 2 (2 team) silver and 2 (2 individual) bronze. Second was Germany with a total of 15 medals: 7 gold (4 individual +3 team), 5 (5 individual) silver and 3 bronze (1 individual +2 team), whilst third was Italy with a total of 13 medals: 5 (2 individual +3 team) gold, 7 (6 individual +1 team) silver and 1 (1 individual) bronze.  Other six Countries won gold medals: Slovakia (2 gold, 2 silver and 2 bronze), Poland (1 gold, 2 silver and 2 bronze), Ireland (1 gold and 1 silver), Scotland, Slovenia and Hungary (with 1 gold each). England obtained 2 medals (1 silver and 1 bronze), like Ukraine (2 bronze). Finally one bronze each won Austria, Netherland, New Zealand, Switzerland and USA.
So in total 16 Countries (of the 26 present) climbed on the podium  of the 10th WMRA/WMA Master World Mountain Running Championships 2010. Bad weather greatly influenced not only the conduct of the race but also the preparation thereof. In the past time for two time there was flood in this part of Poland and this made difficult to arrange some important details of the event.
Mirosław Dziergas, LOC President, with Stefan Kalinowski, LOC Vice President, Andrzej Puchacz, LOC General Secretary, and all LOC staff tried to organise in the best way the Championships,  and despite some problems races were completed satisfactorily. Most of the runners were very satisfied for the track and, in generally, for the technical aspect of the races.
World Master Champions became athletes that in the past won medals in the World Mountain Running Champions or European Mountain Running Trophy/Championships as Isabela ZATORSKA (W45 - POL: two times European Champion in 1999 and 2000) or Angela MUDGE (W40 - SCO: World Champion in 2000).
Nine World Master Champion 2010 confirmed title of last year 2009 and they were: Marcel MATANIN (M35- SVK), Milos SMRCKA (M55 - CZE), Oldrich SMIDA (M60 - CZE), Bruno INNOCENTE (M65 - ITA), Jifi SOUKUP (M80+ - CZE), Mags GREENAN (W50 - IRL), Blanka PAULU (W55 - CZE), Marianne SPRONK (W60 - GER) and Loszka BRATUSA (W70 - SLO).

New World Champions 2010 in the men races were

Gerlei TAMAS (M40 - HUN), Paul SICHERMANN (M45 - GER), Ales STRANSKY (M50 - CZE), Georg GROSS (M70 - GER, second last year), Bruno BAGGIA (M75 - ITA, second last year). Besides in the women races were new World Champions 2010 Ivana SERYKOVA (W35 - CZE),  Gerlinde SCHMITTNER (W65 - GER) and Maria MARCIBALOVA (W75 - SVK). Xenia NICOLAEV, only runner started in the W80+, did not finished the race.
WMA and WMRA were agreed at the end of the Championships that starting on next year 2011 both categories M and W 80+ will become ineligible.  In total 461 athletes started in all the categories.
WMRA President, Bruno Gozzelino (ITA), together Wolfgang Munzel (GER - WMRA Council member and Delegate to the event) and Nancy Hobbs (USA - WMRA Treasurer but also runner in the Championships finished fourth in W50) and WMA Vice President, Brian Keaveney (CAN - Chairman of WMA Not Stadia Committee) attended to the prize ceremony of the Championships.
A LOC Delegation from Paluzza (Italy), leaded by Ferdinando Di Centa, introduced and promoted next 11th WMRA/WMA Master World Mountain Running Championships 2011 receiving WMRA flag at the end of the ceremony.
Finally the 10th WMRA/WMA Master World Mountain Running Championships 2010 will remain in the memory of the people present in Korbielow as a success.
                                                                                                                                                       Bruno Gozzelino by WMRA

Výsledky I. části závodníků v mistrovské kategorii M50, ve které zazářil Aleš Stránský