Českotřebovský deník 169/2012  (8.7.)

Běh na Kozlovský kopec již po jedenadvacáté bez rekordů. Byl to ale dobrý závod...

V neděli 8. 7. se běžel již 21. ročník populárního Běhu na Kozlovský kopec. V posledních letech se závodu pravidelně zúčastňuje více než stovka běžců. Závod je součástí SAUCONY Českého poháru v běhu do vrchu. Svým profilem (délka 5,2 km a převýšení 234 m) patří mezi nejlehčí závody poháru, ale o to více je oblíben i mezi hobby běžci a sportovci jiných odvětví. Trať má po celé délce kvalitní asfaltový povrch a vede březovou alejí až do cíle k Chatě Maxe Švabinského. V letošním roce se postavilo na start 120 závodníků. Start závodu byl tradičně u budovy VDA v Habrmanově ulici v 10:00 hodin. Zde byla také prezentace a zázemí. Pořadatelé z Českotřebovského běžeckého klubu zajistili odvoz zavazadel závodníkům do cíle závodu, občerstvení na Kozlovském kopci a také po návratu do místa startu.

Traťový rekord v závodě nepadl.  V kategorii mužů je stále v držení Roberta Krupička (17: 28) a v kategorii žen Táni Metelkové (20:41). Letos  byly časy poněkud horší, pod 20 minut běželo jen 5 závodníků, loni  i předloni jich bylo 8, v roce 2009 balo pod 20 minut 10 závodníků. Letošními vítězi se stali Tomáš Blaha (18:27) a Lenka Dušková (23:40).  Hned po startu se vytvořila dvojice Michal Horáček + Radek Hübl, která utekla ostatním závodníkům o několik desítek metrů, dvojici stíhal Tomáš Blaha s číslem 55. ten nakonec v závěru  pro většinu závodníků poněkud krátké a méně náročné trati dokázal oba vedoucí závodníky předběhnout. Jako jediný z čela neměl v nihách sobotní dvojnásobný "výšlap" (9,5 km, převýšení 522 metrů) z Mladkova na Suchý vrch, který vyhrál Michal Horáček a Radek Hübl skončil třetí, jako na Kozlovském kopci (5,2 km, 234 metrů) . Závod byl opět dobře navštíven, na start se přihlásilo 120 závodníků.  Nejmladším závodníkem byl Filip Heger (Iscarex, nar. 1999), nejvzdálenějším účastníkem Daniel Kalista z New Yorku.
Horní foto: Vítěz Tomáš Blaha v cíli, pronásledován Michalem Horáčkem. Druhé foto: Lenka Dušková, vítězka kategorie Ženy A v cíli závodu v nadmořské výšce 601 metrů.

Úplné výsledky závodu najdete ZDE.
Závod není jen pro nejrychlejší závodníky  v kategorii A, ale na trati závodí každý sám se sebou, porovnává loňské a letošní časy, měří se se svými vrstevníky v jednotlivých kategoriích. V tom je kouzlo závodu. Závod bezprostředně navazuje na sobotní  obtížnější závod v Mladkově, vznikla tak dvojice závodů na kterou se do našeho regionu vyplatí přijet. proto  byl i letošní "Kozlov" dobrým závodem.
Kategorii B vyhrál Miroslav Vítek (Vencl tým UO), kategorii C Aleš Stránský (Iscarex), kategorii D Vladimír Černý (Olymp Praha)a nejstarší věkovou kategorii Muži E vyhrál František Marek z Hronova.  Ukázkou toho, že pořadatelé mají  pro závodníky pochopení je i start nejstaršího závodníka Otakara Svatoše (nar. 1934). Dosáhl sice nejhoršího času 50:30, ale pořadatelé mu umožnili předčasný start tak, aby přiběhl do cíle mezi ostatními závodníky.
Kategorie Ženy A - 1. Lenka Dušková, Ženy B Delingerová Marie Moravský Beroun, Ženy C Radka Ottová Maratónstav  Úpice, Ženy D Šárka Pechková Maratónstav Úpice. Celkem startovalo 34 žen.

Fotografie ze závodu 8. července, foto Milan Mikolecký

(na posledním snímku spokojený vítěz závodu)

Memoriál M. J. Husa: na Parníku bylo regionální centrum streetballu

V sobotu 7. července  ožil areál ZŠ Ústecká nebývalým ruchem. Jsou přece prázdniny a tak školy jsou většinou bez života. Zde se však konal další úspěšný ročník streetballového turnaje, kterého se opět zúčastnilo 24 družstev z velmi širokého regionu. byl by i větší zájem, ale pořadatelsky se již nedá zvládnout v rozumném čase. během jediného dne. to by z toho byl i noční turnaj.  Nejen že  se zde pěstoval sport dobré úrovně, ale především také kamarádský duch. vládla tu po celý den  opravdu velká pohoda. kromě samotného turnaje se zde konaly další doprovodné soutěže v trojkách a ve smečování. pořadatelé slíbili dodat úplné výsledky turnaje, protože v době mé návštěvy turnaje v sobotu po poledni byly teprve dokončeny boje v základních skupinách a začala soutěž v trojkách.