Příprava závodu a prezentace na MČR, na Cenu firmy Iscarex a na Lidový běh ve sportovním areálu Dolní Morava, který byl dále vylepšen a upraven. Z části ovšem i tak, že se dosud obvyklé uspořádání pódia a prezentace muselo změnit. Kolem sportovní plochy např. vyrostly mantinely, fotbalový areál dostal ochranné sítě... Přijelo rekordní množství sportovců všeho věku, byla ostrá konkurence. Každá kategorie měla své favority. Ještě den před závodem bylo 246 přihlášek, na start se nakonec postavilo 301 sportovců a sportovkyň. Pořadatelé pokračovali v trendu posledních let a navíc jako bonus objednali krásné letní počasí. Zajímavostí sportovního pole byl start předního českého závodníka v běhu na lyžích Jiřího Magála se startovním číslem 2 v dresu Iscarexu. Svou letní přípravu z části spojuje se závody organizovanými Jiřím Šimůnkem a jeho partou, což je jistě velkým oceněním jeho práce. Jiří Magál na startu obhajoval svůj dosud platný rekordní čas z roku 2005, který drží výkonem 55:36. Tehdy startoval jako člen Dukly Liberec. Letos nakonec nezvítězil, skončil druhý a musel se sklonit před výkonem svého o 13 let mladšího soupeře Jiřího Homoláče (č. 206) z Kroměříže, který dosáhl času 56:53 min. Běželi spolu od startu a svedli velký boj, ve kterém Jiří Magál nakonec zaostal na vrcholu Králického Sněžnííku za vítězem závodu a Mistrem ČR Jiřím Homoláčem o téměř celou minutu. Díky Jiřímu Magálovi však byl dres Iscarexu i na stupních vítězů Mistrovství republiky. Závod žen vyhrála Táňa Metelková (Týniště n.O.), pravidelná startující na závodech Iscarex poháru, byť startovala ve starší kategorii ženy B.  Druhá Milesová (Olymp Preaha) zaostala o 1:19 min. teprve na 3. místě se umístila vítězka mladší  kategorie Ženy B Pavla Havlová (Olymp Praha).  V těžkém závodě se dobře umístili i další Třebováci. V celkovém hodnocení  mužů  dosáhli nejlepších časů Martin Vacek (20. čas), těsně druhý v kategorii Muži B, Jindřich Král (21. čas) Filip Záveský  (25. čas, pátý v hodnocení juniorů) a Aleš Stránský 27. čas, který s velkým  náskokem vyhrál kategorii Muži C.  Michal Horáček nestartoval. V celkovém hodnocení žen  žen patří Michaele Mertové 5. nejlepší čas, Lence Duškové 10. nejlepší čas., Marcele Mikulecké 14. čas., Veronice Hoffmanové 24. čas a Lucii Šumberové 25. čas.

Také Lidový běh měl velmi početné pole 64 závodníků. Trasu (těch nejhorších) 5 km uběhl nejrychleji Martin Turek (Bohemians Praha) v čase 31:08 min.. Mezi závodníky Lidového běhu najdeme tradičně také Třebováky, kteří nepřijedou pro medaile, ale  přijedou si zazávodit, porovnat své letošní výkony s těmi loňskými a  změnit své zažité stereotypy a  vy měnit je za závodní vzrušení a pocit z absolvované náročné trasy. Ve startovní poli byli také velmi mladí, podle startovní listiny zde startoval třeba jen pětiletý sportovec! Klobouk dolů, ale na druhé straně přidávám i obavu, zda je právě tento způsob sportování ten nejvhodnější. Přemýšlím, zda by nebylo lepší dát pro závod nějakou rozumnou dolní věkovou hranici. Něco jiného je  např. Lidový běh Javorkou a něco jiného je překonat  tak velké převýšení v místech, kde nemůže být zdravotnická pomoc rychle po ruce.