Iscarex rozdával poháry

Tradicí Iscarex poháru je závěrečné předvánoční setkání  běžců mimo dráhu všech generací , konané při příležitosti posledního běhu sezóny. Tím býval dříve "Běh Parníkem", v posledních letech se jedná o běh kolem Zlatého pásku v Němčicích, kde má také Iscarex, s.r.o., mateřská firma klubu své oficiální "papírové" sídlo těsně u hranic katastrů mezi Zhoří a Svinnou. Přes adventní čas  je závod vypsán nejen dospělé kategorie, ale i pro mládež, takž se i letos v sobotu 14. prosince závodilo již od 10 hodin. Na trať hlavního závod  na trati délky 5 km se vydalo o půl dvanácté po výstřelu startéra 75 juniorů, juniorek, mužů a žen. Závodilo se, i když se výsledky Běhu kolem zlatého pásku již do letošního Iscarex poháru nezapočítávaly.  Nejrychlejším závodníkem bez rozdílu kategorií byl Radek Hübl z Vencl týmu Ústí n.O (čas 16:08), kterého letošní sezóna zastihla ve skutečně vynikající formě. Na všech závodech, kde se přihlásil patřil k největším favoritům a svou roli potvrzoval.  podobně by šlo napsat o Adéle Stránské (Iscarex), která vyhrála závod žen v nejrychlejším čase 19:22, který by ve společném závodě mužů a žen stačil na 17. místo.  Potěšil také dobrý čas Jany Jirouškové z RCR Bike teamu Česká Třebová (19:43), se kterým doběhla za Adélou druhá.  Na startu v Němčicích byla i českotřebovská cyklistka Monika Simonová, která běh zařadila do své zimní přípravy.

Předání cen z dopoledního závodu  i pohárů Iscarex cup (opět unikátů z keramické dílny Ladislava Šicha) se uskutečnilo odpoledne v kulturním domě v Němčicích, opět s kulturním programem, který obstarala ZŠ Němčice a také objednaný "bublinář", Matěj Kodeš, který předvedl zajímavé show líbivé pro děti i dospělé.

Nejdříve se předávaly ceny a poháry Dětského Iscarex cupu 2013 v 10 kategoriích od nejmladších žáků  a žaček I (9 let) až po dorostence (16 - 17 let). Česká Třebová měla na stupních vítězů své zastoupení až v kategorii dorostenců (Jiří Moravec druhý) a v kategorii dorostenek byla Michaela Stránská více o než 500 (!!!) bodů nejlepší. Takový rozdíl mezi prvním a druhým není v žádné kategorii. Chybějící Českotřebováky na "bedně" ve všech žákovských kategoriích  nahradili v hojné míře například mladí sportovci z oddílu Activity Lanškroun (na fotografii) , ale i z dalších  měst východních Čech.   Českotřebovských mladých sportovců však není mnoho ani  ve výsledkových listinách zachycujících prvních deset nejlepších v každé kategorii, ve starších žácích chybí vůbec. Nejsou-li ani v první desítce, nemohou ani vyhrávat. Přitom město Česká Třebová  sportování mládeže dlouhodobě podporuje jako málokteré město v regionu. Možná chybí trenéři a ochotný tým, který by jezdil se závodníky po víkendových závodech.  V podstatě jsem ani nezaznamenal nějaký nábor, který by lákal mládež pro běžecký sport. Běžecké závody pro mládež ve Třebové ale existují, např. Běh Javorkou, běh do sjezdovky Peklák a běžecké disciplíny jsou i na Týdnu sportu. Z nichž však nejsou nikde publikované výsledky, podle kterých by bylo možné určit talenty. Je zde také velká konkurence jiných sportovních oddílů, které se o závodníky přetahují. Těch talentovaných mladých sportovců  není tolik a zpravidla jsou dobří běžci stejně jako dobří fotbalisté či hokejbalisté.

Vyhodnocení Iscarex poháru 2013 se konalo za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který předával vítězným běžcům odměny společně s Janem Šimůnkem postupně v kategoriích   Masters, juniorek a nakonec i v hlavní kategorii.  Největší pohár byla pak určen pro  závodníka a závodnici, kteří byli hodnoceni v letošním poháru jako nejlepší v absolutním pořadí bez rozdělení na věkové kategorie. V kategorii žen tak získala tento pohár Adéla Stránská (Iscarex), v kategorii mužů Radek Hübl (Vencl tým). ocenění získal také Iscarex a to v podobě zlaté plakety Českého atletického svazu, který ukázal, jak moc si váží práce, kterou běhy mimo dráhu a běhy do vrchu dělá českotřebovský běžecký klub Iscarex. Je to práce osvědčená mnoha ročníky úspěšně zorganizovaných závodů, od  závodů pro mládež až po špičkové závody mistrovské úrovně - mistrovství republiky a dokonce mistrovství světa.  Za práci, kterou dělá ČTBK Iscarex pro sport, podporován mateřskou firmou a dalšími sponzory je třeba všech činovníkům klubu poděkovat.  Jsou současně vzorem pro mládež, aby se sport a pohyb v přírodě stal významnou součástí trávení volného času mládeže a dospělých a vedl ke zdravému stylu života.  V souvislosti s vyhodnocením výsledků Iscarex poháru 2013 je zajímavé uvést skutečnost, že Iscarex cup byl nově rozhodnutím Zastupitelstva Pardubického kraje zařazen mezi profilové akce našeho kraje označené jako "Tvář kraje". Tím také získal zaručenou  finanční podporu, kterou pro pořádání tak velkého  sportovního podniku  tolik potřebuje.

Iscarexcup 2013 byl složen z 50 závodů ve východočeském regionu. Závody uspořádali různí organizátoři, výsledkové listiny, průběžné i závěrečné hodnocení zajistil ČBTTK Iscarex.  Poháru se zúčastnilo celkem 3772 závodníků a celkem bylo7855 startujících. Nejvíce startů absolvoval žamberecký závodník Ivan Belobrad (35). Nejvíce závodníků běželo Pardubickou devítku (410) Běh kolem poličských hradeb měl 351 účastníků, Malá Pardubická 277 atd.  V České Třebové se  v r. 2013 uskutečnily 4 běhy Pekelný kilometr se společným hodnocením započteným do poháru, Běh Javorkou (248 závodníků) , Běh na Kozlovský kopec (151 závodníků) ,  Svin(n)ský kros (134 závodníků)  a Cross po lyžařských tratích na Horách (251 závodníků).