Českotřebovský deník 182/2014 (3. srpna)

Cena firmy Iscarex s více než 350 závodníky

Českotřebovský běžecký klub Iscarex uspořádal v sobotu 2. srpna další již 15., ročník Ceny firmy Iscarex v běhu do vrchu Dolní Morava - Králický Sněžník na trati dlouhé 13 km od mety tradičního startu u budovy Obecního úřadu v Dolní Moravě. Součástí je také lidový běh a běh juniorů, který startoval jako vždy u Tvarožných děr  pod největším stoupáním na vrchol této druhé nejvyšší moravské hory.  Již od roku 2012 mají běžci závodu svoje zázemí v areálu U Slona, tedy v mostě, kde je umístěna oblíbená dolnomoravská bobová dráha a dvojsedačková lanovka a kde je také k dispozici i slušné parkoviště a další zázemí. K závodu se registrovalo celkem 354 závodníků z celé republiky. Mnozí tradičně, jiní ze zvědavosti, protože za rok a to přesně 15. srpna 2015 se tento závod poběží jako Místrovství České republiky v běhu do vrchu a o závod tak bude opravdu velký zájem. Ale i ten letošní stál za to, ny startu byli nejlepší běžci Česka. V první řadě stál na startu  (dokonce opět v dresu českotřebovského Iscarexu) např. i držitel traťového rekordu Jiří  Magál. Nevyhrál, skončil devátý, ale patřil opět mezi nejlepší závodníky. Z českotřebovských si nejlépe vedl mladý Filip Záveský, donedávna ještě junior (ročník 1993), který skončil v tvrdé konkurenci na krásném čtvrtém místě. Má letos vynikající formu a svědčí o tom i jeho  vynikající umístění na jiných závodech.   Na bedně stáli nakonec tito nejlepší tři:  Tomáš Blaha (Kroměříž) třetí, Milan Janata (Maratonstav Úpice) druhý a Tomáš Lichý z Třince, dokonce o rok mladší než "náš" Záveský, vyhrál s náskokem 26 vteřin. Traťový rekord ale odolal, i když bylo krásné běžecké počasí.  Je třeba ještě připomenout krásné 11. místo českotřebovského běžce Iscarexu Ladislava Kučery (ročník 1976), který doběhl jedenáctý 5 minut sekund za vítězem. Těžká trať je především záležitostí mužů, ale přesto se našlo 39 žen, které se postavily na celou  13. km dlouhou trať.  Nejlepší z nich byla  Vynikající Táňa Metelková (Hradec Král.)  druhá Michaela Mertová (Activity Lanškroun). Zajímavé je ještě studovat výsledkovou listinu lidového běhu, kterýž absolvovalo 85 závodníků a závodnic (délka 5 km, převýšení 522metrů). Vyhrál teprve třináctiletý Jakub Strouhal z Jeseníku. Nebyl ale zdaleka nejmladší: mezi takové patřil  např. i  desetiletý Vladislav Hruška (Skiklub ČT), který doběhl na 48. místě nebo dokonce osmiletý Martin Kábrt ze Rtyně v Podkrkonoší, který doběhl na 53. místě. Rekorman, tedy benjamínek pole běžců byl teprve šestiletý (!)Tomáš Metelka z Hradce Králové, syn Táni Metelkové. Doběhl na 60. místě za 1hodinu 06 minut. Protože start dole v Dolní Moravě a "nahoře" u Tvarožných děr byl ve stejnou dobu v 11.00 hodin, musel pak šestiletý Tomáš ještě v cíli na svou maminku ještě pět minut čekat ...... Běžely třeba i celé rodiny. Tradičně to byla např. rodina Kovářova z České Třebové, kteří se drželi pěkně pohromadě a doběhli  v dobrých časech na 70., 73, a 75. místě pelotonu Lidového běhu.   Na startu jsme objevili opět i Honzu Šimůnka st., který zatím nechyběl na žádném z předchozích 14 ročníků . Letos si vybral i s manželkou Lidový běh a doběhl právě s rodinou Kovářových...
Výsledky závodu najdete na webu firmy Iscarex ZDE.     Fotografie Budou zvlášť.... (mm)

Teče voda, teče... a nevím na koho se obrátit....

Posílám fotku z přechodu na světelné křižovatce (foceno v pátek). Už pár týdnů odněkud vytéká voda.  Je to tam i když nepršelo.  Někde je  chyba a něco asi netěsní.... (VV)

Hudební průvod
pokračuje 9. srpna
na Horách
hudební pááárty

Průvod bude jistě veselý, inspirující, probouzející spící letní náladu v městečku a současně jistě i velmi, velmi potřebný.

A po tomto průvodu se můžete těšit na pořádnou páárty na Horách,

Taky sportovci.

V sobotu dopoledne si jezdí "sportovci" huntovat tělo do fitcentra, nedaleko centra. Parkoviště je na rohu ulice Podbranské a Tyršova náměstí vzdálené cca 50 metrů a je poloprázdné, ale to by museli sportovci  ujít pěšky a udělat něco víc pro své zdraví.

Jednodušší je zaparkovat přímo před fitkem v objektu firmy RYDO a už tak úzkou zatáčku v Podbranské ještě víc zúžit.

Však chodci a matky s kočárky si nějak poradí a mezi auty prokličkují.  VV

Parkování v zóně zákazu někdy vadí, jindy nevadí, záleží na to kdy a kde a kdo?

Dostal jsem na toto témě nakolik dotazů a připomínek především z Moravské ulice, trvale zaplněné parkujícími automobily.  Jen některým z nich jsou údajně vypisovány pokutové lístky, jako by křižovatka s ulicí průchodní byla hranicí, kam až se stát nesmí a dál už zejména před pivovarem Faltus zase může?  Míst na parkování je málo, ale dá se stát večer třeba na náměstí. Pro někoho to je daleko. Existuje nerovnost mezi  majiteli parkujících vozidel. Zatímco  ti co bydlí na Nádražní mají k dispozici již několik roku zdarma a pouze pro sebe speciálně městem upravené parkoviště na Hrdličáku, tak v Moravské ulici je jen několik stále obsazených míst  v okolí čínské restaurace.  Po vzniku pěší zóny na Splavě  zase dostali zdejší rezidenti možnost parkovat zdarma na dalším nově upraveném parkovišti v Riegrově ulici u evangelické fary. Jinde v ulicích dostanou rezidenti na chodník ulici zákaz stání a nikdo to dál neřeší.
Zatímco Hotel Korado, vlastně Bravo dostal do vínku svoje parkoviště na Starém   náměstí, tak Pivovar Faltus už leží v zóně kde se parkuje načerno a jeho zákazníci na ulici před pivovarem  parkovat nemohou. Prostoru však mají vlastně dost. V jednosměrné ulici je přitom pro parkování dostatek prostoru a ve většině měst jsou právě jednosměrky vymyšleny proto, aby vznikl dodatečný parkovací prostor. V České Třebové se zdá to je jinak, zde jsou proto, aby mohli být zde parkující motoristé perzekuování za využívání tohoto prostoru, který se zde k parkování nabízí.  Na nátlak obchodníků vznikla možnost parkovat s hodinami 20 minut. Je to správné zejména přes den, kdy je třeba v zóně nakupovat a vytvořit tak v centru působícím  obchodům stejné možnosti jako mají zákazníci u supermarketů. Možná by doba nákupu mohla být i třicetiminutová a stačilo by od 8 - 17 hodin a potom by už nebylo třeba dobu parkování omezovat.  V souvislosti s potřebou oživit centrum města by bylo třeba systém parkování v centru znovu podrobit revizi  a vyžadovat, aby se instalované dopravní značení co nejvíce umožnilo navštívit centrum i motoristům a současně aby se systematicky dodržovalo a ne jako dosud, kdy se v některých dnech parkovat může a jiných nikoliv, záleží jaké pokyny strážníci MP  dostanou...

Koalice pro Českou Třebovou připravuje pro veřejnost zajímavé akce:

1)  O ZEMI VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE - beseda Ing. Jiřího Prokopa (pracoval 18 let v Japonsku) 25.9. v 18 hodin
2)  SRÍ LANKA 2014  Beseda s Martinem Saifrtem - termín bude ještě upřesněn - září 2014
Obě akce se uskuteční v novém společenském sále ARPO DOMEČKU v Průchodní ulici (v I. poschodí)
3) Umíme se vyrovnat v slastní historií: Beseda s ministrem Kultury Danielem Hermanem