Míša Stránská začíná zářit na atletickém nebi

Studentka českotřebovského gymnázia, skromná a sympatická dívka, které byste těžko utekli. Zvlášť do kopce. Patří totiž mezi nejlepší běžkyně do vrchu na světě. Po loňském 3. místu na mistrovství světa v Itálii získala letos hned 4 světové medaile. Na červencovém mistrovství Evropy na Madeiře, které se běželo stylem nahoru za individuální soutěž a soutěž týmů dvě stříbrné a nyní na zářijovém mistrovství světa ve Walesu (nahoru-dolů) stříbrnou v individuální soutěži a zlatou v soutěži týmů (Styl běhu do vrchu buď jen nahoru nebo nahoru-dolů na okruzích se každý rok pravidelně střídá mezi ME a MS).
Míša si tak běží za svým snem stát se mistryní světa v běhu do vrchu i v individuální soutěži, jak uvedla v rozhovoru pro web Českého atletického svazu.
Kromě toho letos získala na domácích soutěžích již 4 zlaté medaile na MČR. Po titulech v přespolním běhu, 10 000 m na dráze a v běhu do vrchu (vše v juniorských kategoriích), vybojovala čtvrtou zlatou medaili v běhu na 5 000 m na MČR do 22 let.
Co je k těmto úspěchům potřeba? Silná vůle, odhodlání, odříkání si běžných radostí a zábav děvčat jejího věku, každodenní trénink, mnoho naběhaných kilometrů a hodiny kompenzačních cvičení. A také talent, bez toho by to nešlo. Spolu s trenérem našli tu správnou cestu, jak ho rozvíjet.
31. MS v běhu do vrchu se konalo v Betws-y-Coed v severním Walesu v okrese Conwy. Krásné prostředí i počasí, nádherné souboje na dobře postavené a technické trati, stovky přihlížejících a tleskajících diváků. Betws-y-Coed (vyslovuje se bet-aj-kou) je nejoblíbenější letovisko této oblasti a vstupní branou do parku Snowdonia. Většina staveb pochází již z Viktoriánských časů a proto má letovisko své nezaměnitelné kouzlo.
Výpravy byly ubytovány v 30 km vzdáleném přímořském letovisku Llandudno  (20 tis. obyvatel) s krásným okolím, širokou pobřežní promenádou a spoustou hotelů.
Šampionátu se zúčastnilo 293 běžců z 32 zemí. Pouze 7 zemí získalo jednu z 24 medailí. Nejúspěšnější zemí byla Uganda, 2. Turecko, 3. USA, 4. Velká Británie a na 5.místě v tabulce medailí byla Česká republika a Itálie obě s 1 zlatem a 1 stříbrem. Jedinou bronzovou medaili na 7 místě v pořadí zemí získala Francie. Ostatní země vyšli naprázdno.
Pro české závodníky to bylo vydařené mistrovství, řekl bych jedno z nejúspěšnějších v historii. Světový titul týmu juniorek a druhé místo Míši je obrovským úspěchem. Ale ani ostatní naši závodníci se ve světové konkurenci neztratili.
V závodě žen (2 okruhy) byla z našich reprezentantek nejlepší Pavla Schorná Matyášová, která doběhla na sedmém místě v čase 39:40. Mistryní světa se stala Stella Chesangová, která proběhla cílem za 37:52. Za ní se na stupních vítězů seřadily domácí Britky Collingeová (38:23) a Claytonová (38:33). Další české ženy se umístily na začátku třetí desítky. Taťána Metelková byla 21. a Lucie Maršánová skončila na 23. příčce. Čtvrtá česká zástupkyně Ivana Sekyrová byla 38. V týmové soutěži obsadily naše ženy páté místo.
Stejně dlouhou trať jako ženy, absolvovali i junioři. Z našich se nejlépe umístil Pavel Hladík (37:11). Závod opanoval suverénně Turek Ferhat Bozkurt (33:56) před Američanem Thometem (35:50) a dalším zástupcem Turecka Göskelem (35:53). Jen dvě místa za Hladíkem skončil patnáctý Sebastian Vošvrda. Marek Chrastina skončil v celkovém hodnocení 29. a Adam Gaura obsadil 34. místo. V soutěži družstev skončili naši junioři šestí.
Mezi muži (3 okruhy) zůstal jen těsně za první desítkou Jan Janů, který byl časem 52:03 jedenáctý. Na vítězného Uganďana Freda Musoba (49:00) ztratil tři minuty. Stříbro putovalo do Itálie zásluhou Dematteise a bronz zůstal ve Velké Británii díky Simpsonovi. Druhým nejlepším Čechem v cíli byl na 25. místě Ondřej Fejfar. Za ním se umístili 41. Lukáš Kučera, 48. Martin Kučera, 72. Tomáš Lichý a 90. Pavel Dymák.
Trať odpovídala svou technickou náročností úrovni soutěže. Asfalt v dolní části, kamenitý chodník s kluzkými balvany a kořeny v lesním úseku, močály a rašeliniště v horní části trati. A především seběh dlouhý téměř dva kilometry po šotolině, který ničil stehenní svaly závodníků a prověřil jejich odolnost. Závěrečný cílový doběh koridorem plným diváků byl po typickém anglickém trávníku.
Co na šampionát říkala Míša
Se svým výkonem jsem moc spokojená. Před startem jsem se necítila moc dobře, a proto jsem si ani příliš nevěřila. Start závodu se mi taky zrovna nepovedl a já vybíhala do prvního stoupání asi na 25. místě. Naštěstí se mi podařilo se propracovat až k čelu závodu. Věděla jsem, že Terezka běží těsně za mnou, a že máme velkou šanci na zlato. Závod byl v podstatě rozhodnutý už v polovině, na vrcholu stoupání. Pak už mě jen čekal souboj s vlastní hlavou, abych umístění nepustila.
Moje první dojmy z trati nebyly moc pozitivní. Přišla mi příliš jednoduchá. Ale to byl jen první dojem. První kilometr bylo velmi prudké stoupání. Pak se vbíhalo do lesa na úzkou pěšinu plnou technických pasáží. Kdo přehnal začátek, tomu se to nevyplatilo. Náročnost tratě podpořilo bláto a kluzké kameny, o které nebyla nouze.
Atmosféra závodu byla úžasná. Kolem trati se pohybovalo spoustu fanoušků, kteří nadšeně povzbuzovali každého závodníka. I organizačně byl podle mě závod dobře zvládnutý. Teda až na nepříjemné čekání na letišti…
Z prostředí závodu jsem byla nadšená. Bydleli jsme ve městě na pobřeží oceánu a dojížděli do vesničky Betws-y-Coed. Typické britské kamenné domky a neskutečně zelené louky s pasoucími se ovcemi mě okouzlily. A samozřejmě jsem si nemohla nechat ujít fish and chips, je to vážně mňamka.