Běh Javorkou - jubilejní 25. ročník s traťovým rekordem

Start hlavního závodu a  start závodu štafet 4 x 450 metrů, novinky letošního ročníku Běhu Javorkou

Krásné jarní počasí, upravený park Javorka. To byl kolorit 265. ročníku závodu, který vznikl již v devadesátých letech, kdy Českotřebovský běžecký klub teprve vznikal. Připomeňme jednoho ze zakladatelů , který stál u zrodu tohoto závodu Dr. Františka Doležala a propagátora běhu jako sportu pro všechny. naštěstí nebyl  sám a našel pokračovatele, kteří dovedli ve spojení s firmou Iscarex Jana Šimůnka běžecký sport v našem regionu až k dnešní téměř dokonalosti.  Běh Javorkou není žádný špičkový závod, ale závod regionálního Iscarex poháru, slouží především k propagaci sportu a také k propagaci našeho města a naší Javorky.  Naprosto vzorně udržovaná historie výsledků  všech závodů Iscarex poháru nás dovede i k nositelům slavných jmen, kteří si trať v Javorce vyzkoušeli a můžeme dokonce sledovat výsledky závodníků, kteří zde dříve startovali v dětských kategoriích a dnes již běhají  společně s dospělými.
Jaký byl letošní ročník: Proti  minulým ročníkům  nebyl do programu zařazen Lidový běh na dvě kola, tedy 2,4 km, ve kterém často startovaly (s dovolením rodičů) i menší děti, ale zato byl navíc zařazen závod čtyřčlenných štafet 4 x 450 metrů, ve kterých startovali vždy dva muži a dvě ženy. Přihlásilo se celkem 7 štafet, mezi kterými byl nejúspěšnější Vencl Tým Ústí nad Orlicí, který běžel ve složení Gregora - Vacek - V. Stránská - Šilarová. S odstupem 14 sekund potom druhé místo vybojovala štafeta Iscarex 1  Šimůnek - Vetchý - Kumpoštová - Serbousková a na třetím místě doběhla se ztrátou 51 sekund na vítěze štafeta Iscarex 3 (Bureš - Štantejský - Dvořáková, M. Stránská).
Do hlavního závodu odstartovalo společně na trať dlouhou 6 km 55 mužů a 19 žen. Nejrychlejší byl Jáchym Kovář (Mizuno) v čase 18:18 min., který porazil Radka Hýbla o 29 sekund.  Pro srovnání loňský vítěz Běhu Javorkou Jan Friš dosáhl času 18:31min. Loni svým časem Tomáš Friš vytvořil nový rekord trati (a překonal  svůj  traťový rekord, který  vytvořil ještě jako závodník Vítkovic v roce 2015 časem 18:38).  Jenže loňský rekordní čas  vydržel jen do letošního roku, letos Jáchym Kovář tento rekordní čas ještě o 13 sekund vylepšil.  Jubilejní Běh Javorkou tedy zapisuje do kroniky nový traťový rekord.

Nejrychlejší ženy a nejrychlejší muži na stupních vítězů, vítěz kat. mužůl s traťovým rekotdem 18:18 min.

Závodníci Iscarexu se prosadili zejména ve vyšších věkových kategoriích. Nejrychlejší ženou na trati v Javorce byla Adéla Stránská v 6. nejlepším čase závodu 21:08 min. Svůj loňský čas vylepšila o 47 sekund. Běh Javorkou vyhrála potřetí za sebou, v roce 2017 dosáhla čas 21:35. Letos Adéla vyhrála rozdílem třídy, protože druhá byla v cíli Jana Matyášová s časem o více než 2,5 minuty horším. Startovala již v kategorii ženy B.
Závod měl  také další mládežnické kategorie, většinou dobře obsazené. Mezi nimi bych chtěl vyzvednout sportovní výkon Jana Šimůnka juniora (Iscarex junior tým) na dorostenecké trati s délkou 2,4 km. zvítězil s velkým, téměř půlminutovým  náskokem před Gregorou z Vencl týmu a potvrdil svoji dobrou formu i dobré trenérské vedení svého tatínka.  Iscarex tedy má dalšího dobrého závodníka na obzoru. Další zajímavý boj spolu svedly na trati v Javorce starší žákyně Sára Viktorie Serbousková a Andrea Kumpoštová, obě z Iscarexu, když třetí byla jen těsně Lucie Dolečková z Moravské Třebové. Byl to boj až do konce závodu, ve kterém Sára Serbousková potvrdila svoje kvality, nakonec zvítězila o deset sekund, ale obě Třebovačky podaly vynikající výkony.