CZ LOKO v centru České Třebové otevřelo školící a ubytovací zázemí

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 18. května 2022
Nové školící centrum pro 30 osob a ubytování pro 25 zaměstnanců nabízí zrekonstruovaná budova, kterou společnost CZ LOKO dnes otevřela v historickém centru České Třebové.
„Vyřešili jsme tím hlavně vlastní potřeby, protože dostatečné vzdělávací a ubytovací kapacity nám chyběly. Ale stejně tak mě těší, že jsme pomohli vylepšit vzhled města, s nímž jsme spojeni už od poloviny 19. století, kdy zde začala oprava lokomotiv,“ uvedl Josef Bárta, majoritní akcionář a předseda představenstva CZ LOKO.
Zanedbaný a dlouho nevyužívaný objekt, v němž kdysi byl hotel,  banka, také prádelna a čistírna,  firma získala v roce 2020.
Slavnostní otevření nového doškolovacího a ubytovávacího centra CZ LOKO se konalo ve středu 18. května za účastí předsedy představenstva  CZ LOKO Josefa. Bárty, generálního ředitele CZ LOKO Josefa Gulyase, starostky města Magdalény Peterkové a obou místostarostů  Dalibora Zeleného a Josefa Kopeckého. V úvodních projevech se hovořilo především o tom, jak moc CZ LOKO takové zařízení potřebuje a jak dobře jej již vlastně začalo využívat. Dozvěděli jsme se také jak došlo k výběru  lokality v Centru města na Starém náměstí a jak proměna a modernizace zanedbaného objektu na firemní  školící a ubytovací centrum probíhala. Starostka města Magdaléna Peterková děkovala  společnosti CZ LOKO za to, jak napomohla požadované proměně  centra města a přispěla k jeho oživení.  „Vím, že stavební úpravy nebyly jednoduché, neboť se dům nachází v městské památkové zóně a bylo třeba splnit podmínky památkářů. Plné využití objektu na Starém náměstí velmi vítám a věřím, že napomůže oživení centra města,“ řekla starostka.
„Modernizace to byla radikální, ale také velmi ohleduplná k okolí. Výsledkem spolupráce se stavebním úřadem je citlivé začlenění do rázu celého náměstí,“ dodává Jiří Kutálek, správní a personální ředitel CZ LOKO.
Z náměstí jsou dva vchody.  První vede do školicího střediska a bytové části s pěti pokoji a společnou kuchyní. Druhý pak do prostor, o jejichž využití není ještě rozhodnuto. Může v nich být lékárna nebo ordinace lékaře. Z boční ulice je vchod do ubytovny s devíti pokoji ve dvou patrech. K dispozici je šatna, kuchyně, společenská místnost a několik sociálních zařízení. Budova má svého stálého správce a ostrahu.
CZ LOKO tím výrazně rozšířilo možnosti pro vzdělávání zaměstnanců, protože školící zázemí přímo v továrně už naráží na kapacitní limity. Vedle větších školících akcí zde bude pořádat i setkání se zákazníky, konference nebo firemní akce.
„Vlastní ubytovací kapacity jsme dosud neměli žádné. Je to strategická investice, protože nám rozšiřuje možnosti náboru zaměstnanců z celého Česka i zahraničí. Bez toho se neobejdeme. Kapacita se také velmi rychle zaplnila,“ vysvětluje Jiří Kutálek. Firma chce ubytování či bydlení svých zaměstnanců věnovat pozornost i nadále, protože podle demografické křivky za osm až deset let nejsilnější ročníky odejdou do penze a naopak ty početně nejslabší budou v produktivním věku.
„Pak nebude jiná možnost, než chybějící profese jako svářeče nebo elektrikáře přivézt ze zahraničí. Proto i své ubytovací kapacity budeme muset dál rozšiřovat,“ dodal. Vedle České Třebové v úvahu připadá i Jihlava, kde má firma druhý závod, specializovaný na výrobu nových lokomotiv.