ČD 332/2023 neděle 26.listopadu 2023


Českotřebovský bazén býval dějištěm krajských přeborů východočeské oblasti také v minulých letech. Letos je závod určen  pro mládež od 12 let , dorost a dospělé. Závodilo se dnes celý den  a závody pokračují také v neděli dopoledne. Organizace závodů velmi dobře funguje, průběh závodů je  velmi dobře komentován. Jde o nejdůležitější a největší závod pořádaný v našem bazénu.  něco málo jsem natočil již při rozplavbách v sobotu dopoledne, zítra budu pokračovat.  Závody rozhodně stojí za prezentaci. Do České Třebové  sem přijede každoročně  mnoho lidí, kteří by jinak naše město nenavštívili 

Nové video Českotřebovského deníku : Vánoční strom 2023 přijel z Parníka

Aktualita z převozu a instalace vánočního stromu zachycuje dění v sobotu 25. 11. 2023. Strom rostl na zahradě pana Popa v Ulici Vily. Video ukazuje, že převoz proběhl bez problémů, bez velké techniky se to neobešlo. Poděkování Martinu Brejchovi, jednateli Eko Bi za fotodokumentaci dění kolem transportu stromu. Podobně jsem již před třemi lety natočil převezení stromu rostoucího u budovy parnické školy. Můžeme nyní porovnat oba transporty....

Sportovní výsledky - hubenější než jindy (zato stříbrná medaile z MČR)

Hokejbalový zápas Kometa Polička - Lokomotiva Česká Třebová byl odložen na jaro. Krutá zima je u nás a v Poličce zřejmě ještě větší. Takže nyní nastává hokejbalová soutěžní zima.
 
Volejbal má tento víkend přestávku, další zápasy se hrají až v sobotu 2. prosince
 
Z kolektivních sportů se hrál basketbal. 
SKB Česká Třebová - starší žáci U15 hráli v Chrudimi dva zápasy. Ten první od 9 hodin ráno se započítával do Východočeského poháru týmů. Tento zápas Českotřebováci s přehledem vyhráli s náskokem 15 bodů   a druhý zápas, který se započítával do nadregionální ligy skupiny F naopak prohráli poměrem  76:59.  Tento zápas byl ovšem důležitější  V basketbalu U15 proto máme dvě tabulky. Nadregionální liga se hraje 4x10 minut - zde je SKB na třetím místě a pak Východočeský pohár, který hrají  ty stejné týmy ale jen 4x8 minut - zde je Česká Třebová na špici bez prohry. Příští sobotu hraje SKB Česká Třebová U15 doma hostí Holice, které jsou zatím na 6. místě sedmičlenné tabulky. V kategorii U19 měli junioři volný termín


Kuželky

Lokomotiva ve III. lize hrála doma, hostila Rýmařov. Průměrný výkon stačil na výhru v poměru 6:2, nejlepší výkon zaznamenal Bezdíček.  V tabulce se Lokomotiva posunula právě před Rýmařov na 6. místo.  Více na přehledech:


Mistrovství České republiky v přespolním běhu Dříteč:
Úspěch Patrika Vebra - má stříbrnou medaili!

Výsledky prvních dvaceti nelepších v přespolním běhu uvádím v tabulce.  Patrik Vebr zaostal za nejlepším Jáchymem Kovářem o šest sekund a potvrdil svoje kvality, tedy příslušnost k české špičce. Ve stejném něhu, odstartovaném v Dříteči dnes 10 minut po desáté hodině startoval ještě Jan Šimůnek a doběhl ve velké konkurenci na pěkném 19. místě.
V další kategorii v přespolním běhu mílařů startoval ještě bratr Patrika Dominik. Nebylo to na medaili, ale v ostré konkurenci dosáhl pěkného umístění v první desítce na 8m místě- viz další tabulka.

 Pozvánka  na pohádku do městské knihovny


Neděle 26. listopadu od 16 hodin - Městská knihovna - Sportovní pohádka  (Vstup 50)


    

Projekt Tatra do škol dal krajským silničářům předčasný vánoční dárek

Už měsíc před vánočními svátky dostala dvě cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje velký dárek. Zbrusu nové oranžové tatrovky sestavené přímo pro cestáře ve dvou krajských středních automobilních školách. Vozy hned vyrazí do provozu a zapojí se do boje s nástrahami zimního počasí, jedna na Hlinecku, druhá na Lanškrounsku. Oba náklaďáky vznikly díky projektu Tatra do škol.
Projekt běží v Pardubickém kraji už několik let. Jeho princip je jednoduchý – automobilka dodá potřebné díly, studenty zaškolí a oni pak pod dohledem mistrů sestavují nákladní vozidlo. To následně putuje do továrny ke kontrole a projde nezbytnou homologací, aby mohlo na silnici. Ještě než si od něj silničáři převezmou klíčky, je každý vůz osazen potřebnými doplňky. V tomto případě to v jičínském Kobitu byla sypačová nástavba, radlice, upínací deska, podmetací řetězy, světelná rampa a energetické vývody pro pohon sypače.
Pardubický kraj díky projektu Tatra do škol získává kromě aut potřebných pro obnovu vozového parku silničářů velký bonus – umožní žákům svých středních škol formou prestižní praxe získat praktické dovednosti. „Myslím si, že je to pro ně a pro jejich budoucí profesi nesmírně důležité a na tento projekt budou skutečně hodně dlouho vzpomínat. A pochopitelně, když jdeme touto cestou, kdy spojíme nákup aut s umožněním praxe našim studentům, daleko lépe se na nové vozy v rámci samosprávy finanční prostředky prosazují,“ uvedl po slavnostním přebírání automobilů v pardubickém sídle Správy a údržby silnic Pardubického kraje náměstek hejtmana Michal Kortyš.
Vozy letos pro silničáře sestavili žáci ve Střední škole automobilní Holice a Střední škole automobilní Ústí nad Orlicí. Možnost sestavit skutečný automobil, který se dostane až na silnici, vidí jako velkou příležitost pro rozvoj a praxi žáků krajský radní pro školství Josef Kozel. „Dělá se něco, co v reálném životě vidíme. Děti ve školách v tu chvíli dělají něco, co má smysl pro ně samotné, protože takzvaně neklepou nýtek do nekonečna, ale opravdu vyrobí něco, co slouží,“ konstatoval radní Kozel. „I podle toho, co víme od jejich mistrů odborného výcviku, ti žáci díky tomu profesně přímo rostou před očima, objevují věci, které u tabule nevysvětlíte.“
Přímo na půdě sídla silničářů klíčky od nových vozů symbolicky putovaly za účasti studentů mezi těmi, kteří se na jejich vzniku podíleli. Z rukou zástupkyně automobilky, která „stavebnici“ připravila, představitelům škol, kde je postavili, od nich reprezentantům Kobitu, v němž auta dostala potřebné vybavení, až do rukou ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeňka Vašáka. Ten je rovnou mohl předat cestmistrům z Hlinska a Lanškrouna. „Tam hned odjedou a rovnou se zapojí do zimní údržby. Teplota se nám snižuje, sníh padá a v těchto zmíněných lokalitách kraje už sypače jezdí,“ prohlásil ředitel Vašák. Ten měl z obohacení vozového parku radost a potvrdil, že v projektu budou krajští silničáři i nadále pokračovat. A to i přes to, že tento způsob pořízení aut je náročnější, než přímý nákup z automobilky. „Určitě se to vyplatí. Nic není zadarmo, a pokud chce mít člověk nějakou přidanou hodnotu, chce, aby ten nákup měl širší význam právě tím pozitivním dopadem ve školství, musí počítat s tím, že to bude trošku komplikovanější. Ale jsem přesvědčený, že se to vyplatí.“