Chata Maxe Švabinského na Kozlovském kopci má stoletou minulost, ale je zatím bez budoucnosti
Letos v červenci 2023 uplynulo 90 let od jejího slavnostního otevření

Kozlovský kopec byl ještě před 100 lety pro Třebováky místem sice blízkým, ale velmi málo známým. Bylo o něm známo, že na jeho vrcholu je jezírko, které je snad spojeno s mořem, ale na vycházku sem vyšel málokdo, snad jen houbaři či borůvkáři.   Už tehdy si však řada lidí všimla, že jde o jeden z nejkrásnějších vyhlídkových bodů ve východních Čechách.

Kozlovský kopec se stával stále více vyhledávaným zejména po založení zdejšího odboru Klubu českých turistů v roce 1923. Vedoucí myšlenkou tehdejších činovníků bylo postavení rozhledny na plochém temeni kopce. Prvním krůčkem bylo prodloužení červeně značené turistické "Jiráskovy horské stezky"  vedoucí z Orlických hor přes Jablonné a Českou Třebovou do Litomyšle. Základem byla dohoda předsedy KČST Václava Kapouna s kozlovskými hospodáři Fikejzem a Siťařem o odkoupení pozemku o výměře 2,4 ha, které se stalo základem pro pořádání četných akcí KČST na Kozlovském kopci, populárních "bramboráků".  Od roku 1929 pak na Kozlovském kopci stála první dřevěná, 29 metrů vysoká rozhledna, postavená pracovníky vojenského zeměpisného ústavu za přispění města. Na nejvyšší vyhlídkovou plošinu bylo tehdy nutné vystoupat  po pěti dřevěných žebřících.  Stala se cílem stále většího počtu turistů z širokého okolí.  Tak vznikla i myšlenka postavit na Kozlovském kopci turistickou chatu.

Chyběly však peníze i mecenáši. K realizaci tohoto snu došlo v roce 1932. Plány zhotovil stavitel Adolf Šimek. Jednalo se o malou chatku, která měla sloužit jako přístřeší členům KČST při nepříznivém počasí. Díky přízni českotřebovské veřejnosti se nakonec podařilo zvětšit původní záměr a postavit skutečnou chatu. O době, která předcházela otevření chaty se více dočteme ve zveřejněných výstřižcích z regionálního tisku (čtrnáctideník Náš Kraj).

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní (viz obrázek), umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků.  Byla to velká událost pro široký region.  Provoz v chatě byl nejdříve zajišťován tři dny v týdnu svépomocí členek odboru KČT, později bylo požádáno o hostinskou koncesi, protože sílily hlasy hostinských ve městě, kteří viděli v nové chatě nekalou konkurenci. Zájem turistů o chatu a rozhlednu byl totiž poměrně velký a ukázal na nedostatky a chybějící prostory. proto byla rychle připravována přestavba chaty a zejména její  další rozšíření. Tím teprve vznikla řádná kuchyň, prádelna, sklep, obývací pokoj, byla zvětšena restaurační místnost a zřídil se jeden pokoj pro hosty. To bylo v roce 1936. Současně byla v plánu také rekonstrukce rozhledny, ale pro nedostatek peněz se neuskutečnila. Se souhlasem samotného Mistra Maxe Švabinského nese od tohoto roku chata na Kozlovském kopci  jeho jméno.  Za desítky let pak získala Chata Maxe Švabinského nejen mezi turisty značnou proslulost. Slavnostní otevření rekonstruované chaty pod novým názvem se uskutečnilo (3 roky a 1 měsíc po první slavnosti) 9. srpna 1936 ve 14.30 hodin.. Na slavnosti tehdy hrála českotřebovská dechovka řízená kapelníkem Leopoldem Paulem. Prvním  nájemcem Švabinského chaty se stal František Šimek.

Byla to tehdy událost nebývalého významu, kterou zaznamenaly všechny noviny a časopisy. Na propagaci chaty si dával záležet i českotřebovský odbor turistů, který vydával vlastní obrázkový věstník HORE ZDAR (redigoval František Lukavský, knihkupec a čestný funkcionář KČST). Švabinského chata během let své existence přivítala mnoho významných hostů. Přicházeli sem i významní českotřebovští rodáci, jako např. spisovatel F.V. Krejčí, syndik československých novinářů Jiří Pichl,členka ND Praha Zdenka Baldová, ale také ústecký virtuos Mistr Jaroslav Kocian, sokolští Mistři světa Hudec a Gajdoš, písničkář Karel Hašler, byla tu i řada turistů ze zahraničí.  Za okupace stála rozhledna prakticky na hranicích Protektorátu. Přesto i v této době Klub turistů soustředil své síly na další přestavbu.

V roce 1941 tak chata konečně nabyla dnešní podoby, především se zvýšila možnost ubytování. Dřevěná rozhledna však během let chátrala, její používání bylo stále nebezpečnější. Byla nakonec zasažena bleskem a musela být stržena. Přesto  byla i samotná chata uprostřed přírody a zimních lyžařských terénů stále pojmem ve Třebové stejně jako v Litomyšli, stala se také jakýmsi Litomyšlským výletním místem, zvláště v době nastupujícího automobilismu. I dnes můžete najít na Kozlově zvláště v zimě velký počet vozidel právě ze sousedního okresu.... Také my ze Třebové jsme zde po léta pořádali srazy a večírky, zorganizovali zde nespočet svatebních hostin a dalších společenských akcí, vystřídali se zde děti na školách v přírodě.

Po reorganizaci a zániku KČT přešla chata do vlastnictví družstva Jednota. Po roce 1990 vznikla v obnoveném KČT Česká Třebová nová iniciativa vedoucí k obnovení vlastnictví Chaty Maxe Švabinského, ale turisté neuspěli. V následné privatizaci získali chatu do vlastnictví manželé Coufalovi z Litomyšle. Ačkoliv vlastnili a využívali chatu poměrně dlouho, nijak zvlášť ji  nevylepšili, ačkoliv byly potřeba zcela zásadní investice. Mnozí návštěvníci v poslední době začali dávat přednost jiným zařízením, a to navzdory tomu, že atraktivita lokality podstatně vzrostla v roce 2001 po otevřené nové  rozhledny s vyhlídkovou plošinou ve výšce 34 metru. Provoz chaty se v těchto podmínkách stával ztrátovým. Důsledkem byl prodej chaty.

Novým majitelem se stal litomyšlský podnikatel Michal Kortyš, majitel firmy ELKOR s.r.o. (velkoobchod i maloobchod elektrozbožím, pozdější a současný významný veřejný činitel v Litomyšli, Pardubickém kraji). Od začátku roku 2003 v chatě provedl rozsáhlé investice. "Staré zařízení chaty skončilo na valníku bylo třeba hodně věcí úplně předělat. Přitom požadavky hygieny nejsou vůbec jednoduché. Chata tak dostala úplně nové odpady, vybavení kuchyně, vodovod, nový systém ústředního topení. Práce bylo hodně, proto jsme postupně otevření chaty oddalovali,"  říká Michal Kortyš. "Ještě dnes nemáme  dokončeny všechny práce v ubytovací části chaty, ale je naděje, že to rychle dokončíme".

V pátek 4. července zorganizoval nový majitel "Den otevřených dveří", který využila řada návštěvníků jak z České Třebové, tak z Litomyšle. Současně ocenil podíl všech pracovníků, kteří se podíleli na rekonstrukci chaty, která to již nutně potřebovala. I když zvenčí se na chatě mnoho nezměnilo (nejvíce budou vidět nové okapy),většina změn zůstane pro návštěvníky chaty skryta. Např. v kuchyni, ve ubytovací část, ale i ve sklepě.  Na pokojích vzniklo nové  moderní sociální zařízení. Pokoje začátkem července ještě nebyly vybaveny nábytkem.  Od prvního červencového víkendu  však již Chata Maxe Švabinského na Kozlovském kopci vítá nové návštěvníky. Je zde opět otevřeno denně od 11 hodin.  Těší se na ně i nový kolektiv pracovníků, který  nabízí velký výběr jídel, točí se zde  Plzeň (20 Kč) a Gambrinus (14 Kč). Prostory chaty jsou opět připraveny na pořádání nejrůznějších společenských a rodinných akcí, školení apod. Majitel zde hodlá organizovat postupně i speciální gastronomické akce, pobyty spojené s pohybem na čerstvém vzduchu pro cykloturisty, zajistí jízdu na koních a její výuku a další možnosti. Srdce všech vyznavačů turistiky a příznivců Kozlovského kopce jistě touto zprávou pookřejí. Po letech, kdy služby zdejší restaurace byly stále častějším terčem kritiky se nyní všechno obrací.  Iniciativa nového majitele je  jistě zárukou, že se Kozlov stane rovnoprávnou konkurencí ostatním výletním restauracím v okolí, kterých není zrovna málo. Nyní si připomínáme 70. výročí od postavení původní chaty na Kozlovském kopci. Je výborné, že současně s tímto výročím můžeme začít psát novou kapitolu historie této významné turistické chaty, známé v širokém okolí a především v Litomyšli a v České Třebové.

O skvělé budoucnosti  bylo psáno, ale i míněno před 20 lety. Jenže....

Nyní si připomínáme 90. výročí od postavení původní chaty na Kozlovském kopci, 20 let od převzetí chaty současným majitelem Bylo by výborné, kdybychom mohli pokračovat  v psaní nové úspěšné kapitoly historie této významné turistické chaty, známé v širokém okolí a především v Litomyšli a v České Třebové. Jenže současnost je daleko smutnější . Je zavřeno.... Chata Maxe Švabinského se stala nepotřebným inventářem, který přináší jen starosti. Co s ním? Prodat samozřejmě a ještě tak, aby se neprodělalo. Cena nabízená realitní kanceláří je ale mimo realitu. Chata na Kozlovském  kopci není zlatý důl a bude opět třeba dále investovat.

Majitel má své jiné starosti a představy, Chatu už nechce mít na krku. Ovšem na její funkci pro město region kašle. Jinak by umožnil alespoň nějakou náhradu, prodejní stánek, třeba maringotku. Před dvěma lety byla velká snaha  otevřít v Javorce "Mobil café"  v upraveném kontejneru. Teď právě by se hodil na Kozlovském kopci, kde smutně stojí rozhledna a vedle ní ještě smutnější zavřená restaurace.  Podmínky by majitel všeho mohl udělat "pro lidl", pro region do kterého patří jak Česká Třebová, tak jeho město Litomyšl. A navíc jde to součást Pardubického kraje, v jehož krajské radě právě zasedá. Je náměstkem hejtmana a současně i senátorem za Svitavsko.... Už proto by se dala čekat nějaká vstřícnost k lidem. Zatím o ní rozhodně nevím.

Věřil jsem, že se kupec najde, nebo alespoň nájemce, který tuto významnou lokalitu oživí.  nenašel se.

To mně vede k hledání "náhradního řešení", jak objekt  nejdříve převést do rukou takového majitele, který bude mít zájem a potom k tomu, aby zde byl opět život, pro který předchozí generace tolik udělaly. Nechci hned psát nějaké možnosti bez projednání. Ale pokud nezačneme hledat my sami Českotřebováci, tak se zde prostě dít nic nebude a proděláme na tom všichni. Slibuji alespoň to, že téma ležet nenechám a  že se k němu brzo vrátím. Pro uklidnění si můžeme prohlédnout u textu výše uvedené fotografie z roku 2003, kdy zde byl onen "Den otevřených dveří" plný slibů a nadšení a nebo potom také také video, které  zadala realitní kancelář a které ukazuje také jeho možnosti....  (mm)


  Je to nemovitost, na které nám Českotřebovákům záleží a nechceme, aby zůstala prázdná a nevyužitá, aby zůstala veřejně přístupná! Přišli jsme o Habeš, o Národní dům, Chatu na Kozlovském kopci je zapotřebí zachovat a zdokonalit. Podle videa to může stát velké peníze. Je smutné prohlížet prázdné prostory bez tak známých Švabinského kreseb. Také název "Chata Maxe Švabinského" má smysl jen jako veřejně přístupné zařízení.... Prodejní cena cca 7,8 mil. Kč. Cenu nemovitosti o ploše 145 m2 ovšem podstatně zvyšuje pozemek, který má plochu více než 3 ha.  Jeho využití ve spojení s chatou si moc představit nedovedu, snad golfové hřiště. To by pak mohlo rekreační charakter lokality doplnit.....(mm)